Maaliline India ookeani pärl - Sri Lanka

Lonely Planeti sõnul on Sri Lanka number 1 maa, mida 2013.a külastada ja seda nii reisiekspertide arvamuste kui ka inimeste hääletuste kohaselt. Sri Lanka tähendab tõlgituna „õnnemaad“. Sri Lankast on saamas parima hinna ja väärtuse suhtega turismipiirkond. Saare põhja osas on rohkem vana-aegseid linnu, kindluseid ja ilusat loodust, kui lõuna osas on ilusad pikad liivarannad. Keskmine temperatuur aastaringselt on 26-27°C, vesi ca 27°C. Mägedes on öösel jahedam, min 10°C. Vihma võib sadada aeg-ajalt, kuid vihmasadu on lühiajaline ja värskendav. Sri Lankal on valdavalt budismi usk, kuid ka on moslemeid, kristlasi, hinduiste. Kohalikud tegelevad peamiselt teekasvatamise ja -korjamisega, kalastamise ning riisikasvatusega. Kohalik valuuta on Sri Lanka ruupia, kuid suuremates poodides saab maksta ka krediitkaardiga. Turu ja teeäärsete poodide jaoks tuleks siiski varuda ka kohalikku sularaha. Ruupia kurss on kõrge, 1 EUR võrdub ca 161 ruupiaga. Sri Lankale reisimiseks eestlastel viisat vaja ei ole, tuleb vaid enne reisi vormistada internetis ETA - ehk registreerimine, mis see maksab 20 USD. Lennud toimuvad Colombo lennujaama. Lennujaamast Colombo linna on ca 32 km, sõidule kulub aga sõltuvalt liiklusest ca 1-1.30h.

Põhiline turismipiirkond on saare lõuna- ja keskosas, saare põhjaosas on vähem turvalisem ning vähem turistiatraktsioone ning turistid sinna üldjuhul ei reisi.
Sri Lanka liiklus on vasakpoolne ning liiklemine suhteliselt keeruline, kuna teemärke on väga vähe, vahemaad on pikad ja teed ei ole heas korras. Olemas on ainult 1 kiirtee ning tuleb arvestada sellega, et liiklemine ühest punktist teise võtab väga palju eaga, kuna tulenevalt kehvadest teeoludest sõidukiirus ongi ca 50-60 km/h. Mõistlik on rentida auto koos autojuhiga, kes oskab kõige efektiivsemal viisil sõidutada sinna, kuhu vaja. Lühemateks sõitudeks on levinud sõiduvahend nii kohalike kui ka turistide hulgas nn. „tuk-tuk“, mille hinnad on mõistlikud.
Põnevaid vaatamisväärsusi on Sri Lankal palju ja igav seal kindlasti ei hakka. Sissepääsu piletite hinnad on vahemikus 2.00-25.00 USD. Jootraha jätmist turistidelt ei nõuta, kuid tavaliselt jäetakse ca 10% jootraha hea teeninduse eest.
Mõned vaatamisväärsused:
Pinnawela Elephant Orphanage – elevantide turvakodu, mis asub ca 55 miili pealinnast Colombost. Elevante on seal ca 65. See turvakodu on loodud juba 1975. aastal, kui sinna toodi eelkõige haavatud ja mahajäetud elevante. Elevante saab päris lähedalt näha ja katsuda ja kindlasti nõutakse jootraha elevantidega pildistamise eest.-ca 1 USD on piisav. Soovi korral saab Sri Lankal ka elevantidega sõita, mis maksab ca 20 USD, kuid kuna elevandisõit ei kuulu ekskursiooni hulka, siis tuleb teenus ette tellida.
Dambulla Cave Temple – koopas asuv põnev buda tempel, kus näeb palju erinevaid buda kujusid, nii mees- kui naisbuda kujusid. Ilma välguta pildisatamine on lubatud.
Minneriya National Park – kohalik looduspark Mineeriyas, mis asub 8889 ha suurusel maalapil ning põhiliselt näeb pargis elevante, jaanalinde, šaakaleid. Lubati ka krokodille, leoparde, lasikloomi – kuid kahjuks meie neid ei näinud.
Spice Garden – vürtside aed Matales. Kasvatatakse erinevaid puid, taimi, nt aloe vera, kohvipuu, erinevad vürtside puud – nagu nt kardemon, muskaat jms. Vürtsidest ja taimedest tehakse kreeme, teesid, erinevaid õlisid, hambapulbrit. Kõik tooted on naturaalsed ning tooteid tutvustatakse põhjalikult ja soovijal on võimalik saada ka õlamassaazi kohalike õlidega. Ayurveda on Sri Lankal väga levinud – tõlkes tähendab see „science of life“ ehk eluteadus ning lähtub looduslikest ravivahenditest.
Nuwara Eliya – seda piirkonda kutsutakse „Little England in Sri Lanka“, kuna selles piirkonnas on levinud inglise stiil arhitektuuris – majad, hotellid. Nuwara Eliya on populaarne teekasvanduste piirkond, siin on ka ilusaid koski ja orge. See on kõige jahedam piirkond saarel, kuna asub mägedes ja temperatuur võib ööseti olla kuni 10°C. Teekasvanduse ekskursioon on üks huvitavamaid ning kindlasti tasub sealt kaasa osta kohalikke erinevaid teesorte, mis on pakitud väga omapärastessse pakenditesse. Nuwara Eliyasse võiks sõita Kandyst rongiga, kust avanevad väga ilusad vaated mägedele, mis teeb rongisõidu eriti nauditavaks.
Hakgala Botanical Garden – 9 km Nuwara Eliyast suurel maa-alal asuv botaanikaaed. Isiklikud muljed sellest aiast jäid natuke kehvaks, kuna huvitavaid ja ilusaid taimi, mida vaadata, oli suhteliselt vähe.
Galle – Sri Lanka kõige ajaloolisem linn, teel Hakgalast Gallesse tasub teha kindlasti peatus Rawana Ella kauni kose juures. Galle linn on huvitav arhitektuuri poolest. The Dutch Fort on üks ilusamaid ja ehedamaid mereäärseid kindlusi, kust avanevad suurepärased vaated. See kuulub ka UNESCO maailmapärandite hulka.
Kosgoda Turtle Hatchery – kilpkonna kasvandus, kus näeb erinevaid kilpkonni - väikseid imearmsaid 2-päevaseid kilpkonna poegi ja suuri ca 15 kg-seid kilpkonni.
Colombo linn – rahvusvaheline äri- ja tööstuslinn, kus on pilvelõhkujad segi erinevate mošeedega. On olemas kaubanduskeskused, populaarseim on „Odel“, kust saab osta kohalikke riideid, kreeme, maisteaineid, kohalikku alkoholi nimega arrack (ca 40° kookose õlist valmistatud alkohol, mis maitseb päris hästi). Segatakse seda kas mahlaga või juuakse puhtalt. Hind on ca 5-6 EUR/0,5l. Kaasa tasub osta ka kohalikke pähkleid, mis on erinevate vürtsidega maitsestatud. Magusaid komme ja küpsiseid neil eriti ei ole, on paar sorti, mis kookosest tehtud.

Ranna- ja suuremad turistipiirkonnad asuvad Sri Lanka lõuna- ja edelaosas, Beruwela ja Bentota kandis. Väga ilus hotell on The Blue Water hotell Wadduwas. Ka Colombo lähedal on rannaäärseid hotelle. Rannad on helekollase liivaga, merepõhi ei ole küll sile ning suhteliselt kiiresti läheb sügavaks. Hotellide hinna ja kvaliteedi suhe ei ole kõige parem. 4-5 tärni hotellid,mis on enamasti luksuslikud, kuid kallid. Samuti on 3-tärni hotellid hinna ja kvaliteedi suhet arvestades liiga kallid.

Kokkuvõttes on Sri Lanka igal juhul väärt külastamist, siinne kaunis loodus, põnev ajalugu, mitmekesine kultuur ja sõbralikud inimesed muudavad puhkuse meeldejäävaks ja huvitavaks.

Trackbacks

Trackback specific URI for this entry

This link is not meant to be clicked. It contains the trackback URI for this entry. You can use this URI to send ping- & trackbacks from your own blog to this entry. To copy the link, right click and select "Copy Shortcut" in Internet Explorer or "Copy Link Location" in Mozilla.

No Trackbacks

Comments

Display comments as Linear | Threaded

No comments

Add Comment

Enclosing asterisks marks text as bold (*word*), underscore are made via _word_.
Standard emoticons like :-) and ;-) are converted to images.
E-Mail addresses will not be displayed and will only be used for E-Mail notifications.

To prevent automated Bots from commentspamming, please enter the string you see in the image below in the appropriate input box. Your comment will only be submitted if the strings match. Please ensure that your browser supports and accepts cookies, or your comment cannot be verified correctly.
CAPTCHA 1CAPTCHA 2CAPTCHA 3CAPTCHA 4CAPTCHA 5