Helsingis ja Espoos kunstielamusi otsimas

Helsingi ühepäevareis on eestlaste jaoks imelihtsalt teostatav. Tänu laevafirmadele, kes aina paremaid ja kiiremaid laevu ehitavad, jõuab Tallinnast Helsingisse sama kiirelt kui näiteks Tartusse. Helsingi ostuvõimalused oleme endi jaoks juba leidnud. Sealsetes kauplustes uusi jalanõusid või riideid jahtides, võid kindel olla, et vähemalt mõne kaasmaalasega sinu teed ikka ristuvad.

Minu Helsingi ühepäevane reis viis mind seekord hoopis kunstiradadele. Õnnestus käia nii Espoo WeeGee näitustekeskuses kui ka Helsingi Sinebrychoffi väliskunsti muuseumis. Muuseumides kahjuks ühtegi eestlast peale oma reisikaaslaste silma ei hakanud. Ju siis ei ole eestlaste hulgas Soome muuseumide külastamine väga populaarne. Sellest on kahju, kuna Soome muuseumid on huvitavad ja väärt külastamist.

WeeGee näitustekeskus asub Espoos Tapiola keskuses. Kes oma autoga Soome ei tule, saab kiirelt (umbes 15 minutit) bussiga Helsingi bussijaamast WeeGee keskuse ette. Helsingist lähevad bussid: 106, 106T, 110, 110T, 110TA, 194, 194A, 194N. WeeGee majas on 5 erinevat muuseumi, kunstigalerii „Aarni“, meedia- ja elektroonilise kunsti keskus „Cartes“, muuseumipood, laste kunstikool ning kohvik. Tähtsaim 5 muuseumi hulgas on kindlasti Espoo Moodsa Kunsti Muuseum ehk meeldejääva lühinimega EMMA. Lisaks EMMA'le asuvad siin Espoo Linnamuuseum, Helinä Rautavaara Muuseum, Soome Mänguasjamuuseum ja Soome Kellamuuseum.

Espoo Linnamuuseumi püsiekspositsioon annab kiire ülevaate Espoo linna ajaloost. Teises saalis toimuvad külalisnäitused, kus kuni 24. veebruarini 2008 tutvustatakse läbi Soome ajaloo erinevaid peakatteid. Milliseid mütse on kantud ja miks neid on kantud. Huvitav näitus, mis pakub huvi ja tegevust ka lastele.
Soome Mänguasjamuuseum meeldib tõenäoliselt nii noortele kui vanadele. Igaüks meist peaks siit oma lapsepõlveajastu mänguasjad üles leidma. Vanimad mänguasjad kuuluvad 20. sajandi algusesse. Uuemad on juba tänapäevast.
Espoo WeeGee keskuse välisvaade
Espoo WeeGee keskuse välisvaade
Üks põnevamaid ja eksootilisemaid muuseume WeeGee keskuses on kindlasti Helinä Rautavaara muuseum, mis tutvustab kultuuri väljaspool Euroopat. Helinä Rautavaara (1928-1998) huvitus oma elu ajal reisimisest ja eri maade kultuuridest. Suurem osa näituse väljapanekust pärinebki Helinä Rautavaara kogust. Püsinäitus koosneb peamiselt Lääne-Aafrikast, Lähis-Idast, Kagu-Aasiast ja Ladina-Ameerikast toodud tarbeesemetest ja asjadest, mida kasutati erinevateks rituaalideks. Eraldi väljapanek on Helinä Rautavaara elust ja tegemistest: fotod, tema reiside audio- ja videosalvestused. Lisaks püsinäitusele korraldatakse siin ka 2-3 korda aastas vahelduvaid näitusi, esinemisi ja seminare. Muuseumi eesmärk on pakkuda tegevust kõigile - koolieelikust vanurini.

Soome Kellamuuseum annab suurepärase ülevaate Soome kellade ajaloost. Muuseumis esitletakse umbes 5000 kella, milledest vanimad pärinevad 17. sajandist ja uusimad on loomulikult tänapäevast.

Soome suurim (pindalaga üle 5000 ruutmeetri) kunstimuuseum on EMMA (Espoo Moodsa Kunsti Muuseum). EMMA põhinäitused koosnevad Espoo linna, Saastamoinen fondi ja Raimo Utriaineni kunstikollektsioonid.

Espoo WeeGee keskuse sisevaade
Espoo WeeGee keskuse muudetava paigutusega interjöör
Espoo linna kollektsioon koosneb umbes 2500 tööst, kuid mitte kõik tööd ei asu ainult WeeGee keskuses. Osa töid kaunistavad linna avalikke kontoreid ja asutusi. Linna kollektsioon esindab peamiselt sõjaeelse Soome modernistlikku kunsti, kuid heidab pilgu ka Soome ning teiste Põhjamaade kaasaegsele kunstile. Saastamoinen fondi kollektsioon on Soome üks tähtsamaid erakollektsioone, mis tutvustab 20. sajandi alguse Soome klassikalist modernismi ja rahvusvahelist kaasaegset kunsti. Raimo Utriainen (1927-1994) on Soome abstraktse kunsti pioneer. Tema kollektsiooni kuuluvad skulptuurid, maalid, joonistused, akvarellmaalid ja eskiisid. Raimo Utriaineni tuntumad tööd on siiski imeõhukestest metall-laastudest ning teras- ja alumiiniumtahkudest "skulptuurid". Erineva valguse ja nurga alt vaadates muutuvad tema õhulised, spiraalsed ja läbipaistvad metallskulptuurid liikuvaks.

Lisaks püsiekspositsioonidele toimuvad EMMA's pidevalt külalisnäitused. Hetkel kuni 16. detsembrini 2007 avaneb suurepärane võimalus tutvuda maailmakuulsa Hispaania sürrealisti – Salvador Dali – töödega. Seda võimalust ei tohiks kasutamata jätta.

Espoo WeeGee keskuses jätkub tegevust kogu päevaks. Rühmad saavad ette tellida ekskursioone, seminare ja workshop'e, kus on võimalik iseendalgi midagi meisterdada. Eriti meeldivad sellised tegevused lastele. Soome koolide seas on ühised muuseumikülastused väga populaarsed.

Piletiinfo:
kogu maja (kõik 5 muuseumi) - 10 EUR
EMMA näitused - 7 EUR
üks muuseum - 5 EUR
alla 18.a. TASUTA
WeeGee keskus on esmaspäeviti suletud.
Täpsem info - www.weegee.fi

Minu teine muuseumikülastus sel päeval oli Helsingis Sinebrychoffi väliskunsti muuseum (Bulevardi 40), mis asub Lõunasadama (Tallinki terminaali) läheduses ja oli kunagi Sinebrychoffi perekonna kodu ja pruulikoda. Tänapäeval eksponeerib kodumuuseum vana Euroopa kunsti (14. sajandist kuni 19. sajandi alguseni). Lisaks maalidele on võimalik näha selle ajastu mööblit ja tarbeesemeid. Toad on restaureeritud vanade fotode järgi võimalikult originaalilähedaselt. Muuseumi esimesel korrusel toimuvad erinevad näitused. Kuni 30. detsembrini 2007 saate näiteks tutvuda Francisco Goya joonistustega sõjaõudustest. Joonistused on julma sõja peegeldused ajast, kui Napoleon Hispaaniasse tungis. Tänu poliitilisele olukorrale, ei olnud Goyal oma elu ajal võimalik joonistusi avalikkusele näidata. Esimest korda avaldati "Sõjaõudused" alles 1863. aastal, mis on 35 aastat peale Francisco Goya surma.

Piletiinfo:
tavapilet 4.50 EUR / 3 EUR
erinäituse hinnad 7.50 EUR / 6 EUR
alla 18.a. TASUTA
Neljapäeviti 17-20 TASUTA sissepääs!
Muuseum on esmaspäeviti suletud.
Täpsem info -
Täpsem info - www.sinebrychoffintaidemuseo.fi

Kahjuks ühe päevaga rohkem muuseume külastada ei jõua, aga ongi tore, sest siis on jälle põhjust Helsingisse minna.

> Laevapiletite eripakkumised

Trackbacks

Trackback specific URI for this entry

This link is not meant to be clicked. It contains the trackback URI for this entry. You can use this URI to send ping- & trackbacks from your own blog to this entry. To copy the link, right click and select "Copy Shortcut" in Internet Explorer or "Copy Link Location" in Mozilla.

No Trackbacks

Comments

Display comments as Linear | Threaded

No comments

Add Comment

Enclosing asterisks marks text as bold (*word*), underscore are made via _word_.
Standard emoticons like :-) and ;-) are converted to images.
E-Mail addresses will not be displayed and will only be used for E-Mail notifications.

To prevent automated Bots from commentspamming, please enter the string you see in the image below in the appropriate input box. Your comment will only be submitted if the strings match. Please ensure that your browser supports and accepts cookies, or your comment cannot be verified correctly.
CAPTCHA 1CAPTCHA 2CAPTCHA 3CAPTCHA 4CAPTCHA 5