Sri Lanka - imeline troopikasaar


Sri Lanka saar asub India ookeanis, India tipust natuke lõuna pool. Sri Lanka ei ole Eestiga võrreldes väga palju suurem riik, kuid inimesi elab seal tunduvalt rohkem. 20 miljonit elanikku 65 610 km²-l võib meie jaoks harjumatu olla. Suurema osa Sri Lanka elanikest moodustavad singalid, ülejäänud osa tamilid ja teised etnogrupid. Ka ametlikeks keelteks on sinhala ja tamil, kuid ajaloo tõttu räägivad paljud ka inglise keelt ja kohalikud moslemid muidugi araabia keelt. Peamine usk on budism, teised religioonid on hinduism, islam ja kristlus. Kui Colombo välja arvata, siis on srilankalased kinni oma vanades tavades. Näiteks ei ole naistel sobilik ilma saatjata õhtul hilja väljas käia ja maakohtades lepitakse veel kokku abielusid. Turistidega on srilankalased väga sõbralikud. Ja isegi, kui kohalikud ootavad oma teenuste eest väikest tasu, ei muutu nad liiga pealetükkivaks.

Sri Lanka reis saab tavaliselt alguse Colombo lennujaamast, mis üllatusena ei asugi äripealinna Colombo külje all, vaid sellest umbes tunnise autosõidu kaugusel. Kuigi enamus inimesi peab Sri Lanka pealinnaks Colombot, on tegelikult ametlik pealinn hoopis Sri Jayawardenepura. Sellest hoolimata on Colombo Sri Lanka suurim linn. Tüüpilise Aasia suurlinnana on siin suhteliselt tolmune ja kärarikas. Linn on täis signaalitavaid autosid, kiirustavaid tuk-tuk'e (kolmerattalisi avatud sõidukeid), autode vahel põiklevaid mootorrattaid, sagivaid inimesi ja hulkuvaid koeri. Uhkete kõrghoonete kõrval ilutsevad kaunid pühakojad ja lagunevad räämas elamud - Segu rikkusest ja vaesusest. Colombo on Sri Lankal ainus linn, kus on olemas suured ostukeskused, kust leiate nii odavaid tuntud firmade riideid, kohalikke meeneid, maitseaineid ja kõike muud vajalikku. Väljaspool Colombot on võimalik oma ostud teha väiksemates poodides või kaubelda tänavakaubitsejatega.

Sri Lankas on küll kaunid rannad, mis asuvad lääne- ja lõunarannikul, kuid sellest hoolimata oleks viga, jätta reisikavast välja suurem või väiksem ringreis sisemaal. Veetes puhkuse vaid rannas, jääb tõeline Sri Lanka olemus tabamata. Ainukeseks ringreisi miinuseks on saare aeglane liiklus, mis tähendab, et mõni päev võib sõitmisele pool päeva kuluda. Sellegi poolest on asi seda väärt - sellel saarel on pakkuda nii mõndagi põnevat.
Colombost sisemaale sõites jääb tee peale Pinnawela elevantide orbudekodu, kus on aastast 1975 kasvatatud vanematest ilma jäänud elevandipoegi. Praeguseks on seal elevante juba üle 70. Kindlatel kellaaegadel on võimalik näha, kuidas elevante jões vannitatakse ja väiksemaid elevante lutipudelist toidetakse. Väikse jootraha eest on võimalik elevandiga koos pilti teha.

Sri Lanka, Sigiriya kaljukindlus
Sri Lanka, Sigiriya kaljukindlus
Üks ajaloolisemaid ja põnevamaid kohti Sri Lankal on hiigelsuur Sigiriya kaljurahn. Kogu selle hämmastava kompleksi - koos mäe otsas kõrguva kindluse, ümber mäe paiknevate aedade, basseinide ja siiani vihmaperioodil töötavate purskkaevudega - lasi kuningas Kasyapa ehitada juba 5. sajandil. Kahjuks ei ole kindlus säilinud ja tänapäeval võib imetleda vaid võimsaid lõvikäppasid kunagisest Lõvi väravast. Tähelepanu väärivad ka naisi kujutavad freskod koopa seintel ning kaunis vaade ülevalt kalju otsast.

Mitte väga kaugel Sigiriyast asub iidne linn - Polonnaruwa. Sri Lankas on kaks iidest linna: Polonnaruwa ja Anuradhapura, viimane on küll vanem, kuid Polonnaruwas on säilinud rohkem ehitisi. Kõige võimsama mulje jätavad Gal Viharaya kolm graniidist buddha kuju: seisev, istuv ja lamav buddha.

Liikudes Sigiriyast ja Polonnaruwast lõuna poole, muutub maastik üha rohkem mägisemaks. Siinse piirkonna pealinnaks on Kandy, kus asub budistide jaoks väga oluline koht – kullast katusega Buddha Hamba Tempel. Just selles templis hoitakse Buddha hammast, mis tuuakse templist kord aastas välja, kui juulis või augustis peetakse kirevat kostümeeritud festivali "Esala Maha Perahera". Kandy on ka suurepärane koht suveniiride ostmiseks: puidust, vasest, hõbedast, messingust, eebenipuust ja pronksist kujukesed, keraamika, batika, juveelid ja roost tehtud esemed. Kandys olles tasub külastada ka Paradeniya Kuninglikku botaanikaaeda, kuhu on oma puu istutanud paljud Sri Lankal käinud kuulsad inimesed. Aed annab suurepärase ülevaate nii saare enda loodusest kui ka mujal kasvavatest puudest, põõsastest ja taimedest.

Looduslikult kaunis piirkonnas - Nuwara Eliyas - asuvad Sri Lanka kõrgeimad mäed ja teeistandused. Sri Lanka Ceyloni tee on tuntud kogu maailmas. Teeistandust külastades saate ka teada, kuidas see kuulus Ceyloni tee lõpuks meie poelettidele jõuab. Mägede tõttu on Nuwara Eliyas temperatuur madalam kui mujal Sri Lankal, kuid see ongi mõnusaks vahelduseks.

Kui kogu see ajalugu ja kultuur peaks Teid ära väsitama ja soovite hoopis rohkem looduses viibida ja natuke seigelda, siis leidke endale meelepärane tegevus Sri Lankal: kanuu- või kajakimatkad, jõerafting, mägedes matkamine või rattaga sõitmine, mägironimine, telkimine, elevandi safari, looduspargi safari (näiteks Yala Rahvuspark), õhupalliga lendamine, sukeldumine, surfamine, vaalade vaatlemine.

Sri Lanka, Dambulla koobastempel
Sri Lanka, Dambulla koobastempel
Oma puhkuse võib lõpetada mõnes ilusas rannahotellis mõnulemisega. Mida rohkem lõuna poole sõita, seda ilusamaks muutuvad rannad. Rannahotellid on väga erinevate tasemetega, kuid liivarand ja India ookeani vahutavad lained on kõigi puhul garanteeritud. Kuna rannad on avalikud, siis on paljud hotellid ümbritsenud end väikese aiaga, et säästa oma kliente tülikatest rannapoistest. Kui aga soovite, siis tõenäoliselt saate neilt rannapoistelt osta mida iganes. Igaks juhuks tasuks nendega ettevaatlik olla.
Hotellide tase on Eesti hotellidega võrreldes nõrgem. Kui soovite head hotelli, siis võiks valida vähemalt 4-tärni hotelli. Samas on ka täiesti korralikke 3-tärni hotelle, kus oma puhkust veeta. Üks, millega võib pea kõikides Sri Lanka hotellides rahule jääda, on söök. Muidugi, mida kallim hotell, seda rikkalikum valik, aga ka 3-tärni hotellides on võimalik proovida nii Sri Lanka kui ka teiste rahvusköökide hõrgutisi.

Sri Lankat võib külastada aastaringselt, kuna siin on kogu aeg soe. Teades eestlaste armastust päevitamise vastu, on parim aeg Sri Lanka külastamiseks detsembrist aprillini, mil läänerannikul ei ole vihmaperioodi ja meil siin külmad talveilmad.

Trackbacks

Trackback specific URI for this entry

This link is not meant to be clicked. It contains the trackback URI for this entry. You can use this URI to send ping- & trackbacks from your own blog to this entry. To copy the link, right click and select "Copy Shortcut" in Internet Explorer or "Copy Link Location" in Mozilla.

No Trackbacks

Comments

Display comments as Linear | Threaded

No comments

Add Comment

Enclosing asterisks marks text as bold (*word*), underscore are made via _word_.
Standard emoticons like :-) and ;-) are converted to images.
E-Mail addresses will not be displayed and will only be used for E-Mail notifications.

To prevent automated Bots from commentspamming, please enter the string you see in the image below in the appropriate input box. Your comment will only be submitted if the strings match. Please ensure that your browser supports and accepts cookies, or your comment cannot be verified correctly.
CAPTCHA 1CAPTCHA 2CAPTCHA 3CAPTCHA 4CAPTCHA 5