Peamised nõuanded turvaliseks reisimiseks

Kas tänapäeval on reisimine turvaline? Tõesti, maantee- ja mereröövleid me ju üldjuhul ei kohta. Samas leidub nii palju pahatahtlikke inimesi, kes teiste lohakust või tähelepanematust kohe ära kasutavad. Seega me ise peaksime tegema kõikvõimaliku, et vältida reisil ebameeldivaid olukordi. Selleks Teile mõned nõuanded:

 • Kontrollige lahkudes oma asju.
  Tekitage endale harjumus iga kord kusagilt lahkudes heita pilt tagasi, et midagi maha ei jäänud. Tõenäoliselt on Teil reisil olles palju rohkem asju kaasas, kui kodulinnas jalutades. Seepärast ei ole oma jaki või koti Pariisi kohviku lauda unustamine mingi ime.
 • Hoidke erinevad pangakaardid eraldi.
  Tõenäoliselt kodus olles asuvad kõik Teie pangakaardid koos ühes rahakotis? Aga reisil olles ei ole see hea mõte! Hoidke vähemalt üks pangakaart või osa rahast eraldi või veel parem, jagage väärtuslikke asju oma reisikaaslasega. Kui Ta peaksite kõik oma pangakaardid kaotama, siis nende asendamine on väga keeruline ja ilma rahata Timbuktus olemine ei ole üldse mitte lõbus.
 • Ärge hoidke oma rahakotti pükste tagataskus.
  Et vältida taskuvaraste huvi, ärge hoidke rahakotti pükste tagataskus, vaid pigem pükste esitaskus või siis jaki sisetaskus. Veel parem, hankige endale spetsiaalne rahatasku, mille saab kaela riputada või vööle panna, aga kindlasti särgi alla, mitte peale. Hea kui rahatasku oleks veekindel.
 • Tehke oma reisidokumentidest koopiad.
  Enne reisi tehke kõikidest vajalikest reisidokumentidest (pass, viisa, reisikindlustus jne.) koopiad, jätke üks koopia koju jäävatele tuttavatele ja teine hoidke reisil originaaldokumentidest eraldi. Või saatke dokumentide koopiad e-mailile. Nii jäävad Teile koopiad alles ka siis, kui kohver peaks kaduma.


 • Ärge usaldage pimesi võõraid.
  Loomulikult on raske sihtkohta tundma õppida, kui kohalikega üldse mitte suhelda, aga ärge ületage piire, mis võivad Teie enda elu ohtu seada. Näiteks minnes kahtlasesse linnaossa, tegeledes kõrvalises kohas rahaliste tehingutega, tarbides sööki-jooki, mida kohalikud Teile pakuvad, aga ise samal ajal seda ei tarbi.
 • Vormistage kindlasti reisikindlustus.
  Kui Teil peaks juhtuma õnnetus ja Te vajate reisil arstiabi, siis haiglakulud võivad väga kergelt ulatuda ka tuhandetesse eurodesse. Mõnikord isegi pisemate õnnetusjuhtumite korral. Reisikindlustus on igal juhul väärt vormistamist.
 • Kirjutage üles oma retseptiravimi koostisained.
  Jätke meelde või kirjutage üles oma retseptiravimi peamised koostisained, et kui rohu kaotate või see varastatakse, siis saaksite ravimi asendada. Teises riigis võib Teile tuttaval ravimikarbil olla hoopis teine nimi ja väljanägemine.
 • Vaktsineerige ennast.
  Enne reisile minekut uurige kindlasti järgi, kas soovitud sihtkohta minnes oleks vajalik end enne reisi vaktsineerida. Ja tehke seda varakult. Teinekord on vaja süst teha või tablette võtta varem kui paar päeva enne reisi. Põhjalikumat nõu leiate näiteks reisimeditsiinikabinettidest.
 • Vältige avalikes kohtades liigset tähelepanu.
  Olenevalt oma reisi sihtkohast, olete Te tõenäoliselt nagunii jõukam kui enamus kohalikke, kuid kuldehete kandmine ja hirmkalli fotokaamera kaelas või käes hoidmine ei ole soovitatav. See muudab Teid kohe taskuvaraste jaoks huvitavaks sihtmärgiks. Soovitame jätta kuldehted koju ja kaamera, sel ajal kui fotosid ei tee, hoida turvaliselt kotis.
 • Ei ole mõtet alustada reisil mootorsõidukiga sõitmise õppimist.
  See võib tunduda imelihtne, aga soovitame rolleri, mootorratta, skuutri jne sõitu mitte õppida välismaal. Näiteks Taimaal hukkub igapäev ca 38 inimest rolleriõnnetustes. Pealegi on kindlustusfirmasid, kes ei kata rolleriga juhtunud õnnetusi.
 • Kontrollige instruktorite sertifikaate.
  Kui plaanite läbida spetsiaalseid kursusi (nt. sukeldumine) või teha midagi muud riskantset (nt. benjihüpe), siis veenduge, et korraldajal on seaduspärane kvalifikatsioon ja kõrged turvalisuse näitajad. Tavaliselt on odavamal teenuse hinnal konkreetne põhjus.
 • Ärge jätke avalikus kohas oma asju järelvalveta.
  See on nii elementaarne soovitus, kuid kahjuks paljud inimesed teevad seda pidevalt. Enamasti jäetakse kott seisma jalgade kõrvale või riputatakse tooli seljatoolile restoranis ja kohvikus olles. Selle asemel et hoida oma asju süles või näiteks siduda koti rihm ümber jala.
 • Andke röövlile, mida ta soovib.
  Lihtne reegel, aga raske järgida: kui olete röövitud, siis loobuge oma kellast või rahakotist. See ei tohiks ju olla väga raske, kui Teil on olemas reisikindlustus ja olete oma asendamatud ehted koju jätnud (nt. vanaema kaelakee). Lihtsalt andke röövlile, mida ta soovib ja jalutage terve nahaga minema.
 • Ärge andke raha kerjustele.
  Selle soovituse puhul on erandeid, näiteks mungad, kes paluvad almust, kuid üldiselt ärge andke tänavatel kerjavatele inimestele raha. Esiteks ei ole hea oma rahakotti tänaval nähtavale tuua, teiseks kerjaja julgustamine talle raha andes ei ole kõige mõistlikum raha kasutusviis. Pigem minge ja tehke reisil olles vabatahtlikku tööd või annetage raha kohalikku heategevusasutusse.
 • Olge ettevaatlikud internetikohvikutes krediitkaardi kasutusega.
  Internetikohvikute arvutitesse võib olla paigaldatud "keylogger" tarkvara või klahvivajutusi salvestav riistvara, mis võimaldab pahatahtlikel inimestel (ja mitte alati kohvikuomanikel) näha online kontode (internetipank, e-postkast jne) kasutajanimesid ja salasõnu ning krediitkaardiandmeid. Thorn Tree kasutaja Karlol on hea soovitus segaduse tekitamiseks. Avada internetikohvikus samal ajal lehekülg mitmes veebibrauseri aknas ja poolel teel sisestades oma paroole või krediitkaardi andmeid, sisestada samal ajal valeandmeid ka teistes akendes.
 • Ärge silitage hulkuvaid koeri ja kasse.
  Te võite küll igatseda oma koju jäänud lemmikloomi, kuid hulkuvaid kasse-koeri ei ole soovitatav paitada. Nad võivad kanda marutaudi või mõnda muud haigust või lihtsalt niisama hammustada. Samuti ei ole soovitatav samal põhjusel toita ahve.
 • Teie reisikaaslane võib osutuda Teie suurimaks vaenlaseks.
  Tihtipeale seavad Teid ohtlikesse olukordadesse hoopis Teie enda reisikaaslased, paludes abi inimestelt, kelle lähedale Te isegi ei julge minna või raskendavad niigi keerulisi olukordi oma ülbusega. Jääge endale kindlaks ja vajadusel vabanege reisikaaslase seltskonnast.


  Tõlgitud Lonely Planet Mark Broadhead'i ja artiklist.
 • Trackbacks

  Trackback specific URI for this entry

  This link is not meant to be clicked. It contains the trackback URI for this entry. You can use this URI to send ping- & trackbacks from your own blog to this entry. To copy the link, right click and select "Copy Shortcut" in Internet Explorer or "Copy Link Location" in Mozilla.

  No Trackbacks

  Comments

  Display comments as Linear | Threaded

  No comments

  Add Comment

  Enclosing asterisks marks text as bold (*word*), underscore are made via _word_.
  Standard emoticons like :-) and ;-) are converted to images.
  E-Mail addresses will not be displayed and will only be used for E-Mail notifications.

  To prevent automated Bots from commentspamming, please enter the string you see in the image below in the appropriate input box. Your comment will only be submitted if the strings match. Please ensure that your browser supports and accepts cookies, or your comment cannot be verified correctly.
  CAPTCHA 1CAPTCHA 2CAPTCHA 3CAPTCHA 4CAPTCHA 5